fbpx

Mon - Fri: 8:00 - 4:00

Open Hours

PROVISIONAL ADMISSION FOR THE 2023/2024 ACADEMIC SESSION

The under-listed candidates have been offered provisional admission into various regular programmes of the Institute for the 2023/2024 Academic session.

Successful candidates are to report for verification from 9th January 2024 at the Conference Hall of the Institute for clearance.

Candidates are to present the following documents at the clearance venue;

  1. Original Certificates of Educational qualification
  2. Original copy of UTME slip for National Diploma candidates only.
  3. Original Birth certificate/statutory Declaration of AgE
  4. Original copy of Local Government indigene certificate
  5. Medical certificate of fitness from a recognised Government Hospital.

UTME NATIONAL DIPLOMA PROGRAMME

S/NO

REG NO.

CANDIDATE NAME

DEPT.

1

202331182564EA

Uwaifo Great David

Sports Coaching

2

202330422828FA

Ulogu Vincent Okechukwu

Sports Coaching

3

202331542295CA

Ahmed Muhammad Opeyemi

Sports Coaching

4

202330574118IF

Sylvester Godfrey Oshobugwe

Sports Coaching

5

202330583966FF

Sylvester Godwin Oshoke

Sports Coaching

6

202331046864FA

Bello Adegbenga Enitan

Sports Coaching

7

202331573394EA

Lawal Abeeb Ishola

Sports Coaching

8

202330820201BF

Akpabio Daniel Edet

Sports Coaching

9

202331355924CA

Amusan Damilare Collins

Sports Coaching

10

202330980190GF

Sholanke Emmanuel Bolaji

Sports Coaching

11

202331390672DF

Lawanson Oladapo Babatunde

Sports Management

12

202330322357EF

Akinrefon Olamide Benedit

Sports Management

13

202331237933CF

Oshinlaja Babatunde Mathew

Sports Management

 

ADVANCED CERTIFICATE IN COACHING

S/NO

CANDIDATE NAME

DEPT.

1.

Saliudeen Awal Babalola

Coaching

2.

Omatseye Alex Weyinmi

Coaching

3.

Abubakar Yusuf O.

Coaching

4.

Sodiq Ahmed Bida

Coaching

5.

Anagor Uchenna

Coaching

6.

Agosu Moses Bodunrin

Coaching

7.

Alamayo Salaman Funsho

Coaching

8.

Iji David Omotayo

Coaching

9.

Ifenkwe Enyinaya Paul

Coaching

10.

Mohammed Kuburat Ayobami

Coaching

11.

Abdul Nurudeen Abolore

Coaching

12.

Odesilo Adenrele Modupe Ola

Coaching

13.

Enajero Ngozi Clara

Coaching

14.

Otuadinma Uzdamaka Mary Jane

Coaching

15.

Anyafulu Chike Alex

Coaching

16.

Adibeli Oliseh Junior

Coaching

17.

Oliyide Olamilekan Afeez

Coaching

18.

Ajayi Elijah Opetunde

Coaching

19.

Eghosa Emmanuel Godstime

Coaching

20.

Adebowale Emmanuel

Coaching

21.

Ekere Nkereuwem Ime

Coaching

22.

Bamisaiye Gabriel Aderemi

Coaching

23.

Odumah Praise

Coaching

24.

Bello Halina Ahuoiza

Coaching

25.

Edokpolor Beauty

Coaching

26.

Alabi Olufemi Abiodun Felix

Coaching

27.

Obile Esther Ashema

Coaching

28.

Charles Julius Effiong

Coaching

29.

Ndukwu Chima Faith

Coaching

30.

Eruaga Sunday

Coaching

31.

Fatokimi Oyewole Williams

Coaching

32.

Olujide Olushola Akintola

Coaching

33.

Okereke Mary Ndidi

Coaching

34.

Adebayo Adeshina Abdulrasaq

Coaching

35

Momoh Alasa

Coaching

36.

Sunday Samuel Micheal

Coaching

37.

Peter Matthew Tolulope

Coaching

38.

Nnamani Christopher Chinedu

Coaching

39.

Nwaeche Maureen Nkiru

Coaching

40.

Okolo Austin

Coaching

41.

Temidire Benjamin Ayobami

Coaching

42.

Owolabi Qudus Omokayode Oluwole

Coaching

43.

Olalekan Yinusa Abiodun Chibueze

Coaching

44.

Nweokeocha Fortune Chibueze

Coaching

45.

Ogunbanjo Olawale Rasaq

Coaching

46.

Agogu Ebitimi

Coaching

47.

Kaze Rhoda

Coaching

48.

Ogundele Olusesan Adeniyin

Coaching

49.

Akinbote Imole Faith

Coaching

PROFESSIONAL CERTIFICATE IN SPORTS MANAGEMENT

S/NO

CANDIDATE NAME

DEPT.

1.

Udeh Ifeanyichucku

Management

2.

Tijani Sekinat Aduke

Management

3.

Oketola Fiyinfoluwa Olamide

Management

4.

Ikeje Anthonia Lilian

Management

5.

Oyedeji Oyeyinka Gbenga

Management

6.

Okere Chinedu Daniel

Management

7.

Peter Thursdaline

Management

8.

Yisa Arogunmola Ahmed

Management

9.

Abdulrahman Mustapha Handji

Management

10

Ogunyemi Morenike Rofiat

Management

PROFESSIONAL CERTIFICATE IN COACHING

S/NO

CANDIDATE NAME

DEPT.

1.

Pereira Romario Similoluwa

Coaching

2.

Hamitton Nicholas Oladayo

Coaching

3.

Salami Ibrahim Kayode

Coaching

4.

Olorunfemi Fatai Tunde

Coaching

5.

Akpabio Edet Okon

Coaching

6.

Peter Andrew Ma’Aji

Coaching

7.

Yohanna Daniel

Coaching

8.

Awodoye Olajide Abiodoye

Coaching

9.

Salami Abiodun Emmanuel

Coaching

10.

Akinyemi Victor Olawale

Coaching

11.

Ogunshola Joseph Damilare

Coaching

12.

Umukoro Joshua Akpobome

Coaching

13.

Oyediji Adekunle Olaniyi

Coaching

14.

Sheke Ivanna Anthony-Obrike

Coaching

15.

Oyeniyi Fatimo Elizabeth

Coaching

16.

Ojo Azeez Bamidele

Coaching

17.

Okeke Daniel Chukwubuike

Coaching

18.

Oduyemi Anuoluwapo Ogochukwu

Coaching

19.

Ayantuga Adetola Segun

Coaching

20.

Falore Oluwasanmi Julius

Coaching

21.

Ojo Adewale Peter

Coaching

22.

Lawal Ola Taofeek

Coaching